A quick final word on XC season 2017-2018

This year Edmonton runners again took part in RunHerts cross-country winter league. The season included five races from October to February – Cheshunt, Trent Park, Willian, Watford and Royston. Perhaps unsurprisingly the highest turnout was at close-to-home Trent Park outing.

Final club position in the competition is defined by a combination of individual placings (the lower number – the better). If the team is short of a required size (8 men and 5 women) – then the maximum (last) place is assigned to the missing runners. This system awards having a full team even more than high individual placings.

ERC put a full ladies team in two races (out of five) and men team – in three races.

In the final standings ERC came 17th out of 20 clubs, which put us just above the relegation zone in EPL-speak:

 

Combined Teams
Trent Park 1798
Royston 2489
Harpenden Arrows 2857
St Albans Striders 3023
Watford Joggers 3112
Fairlands Valley 3350
London Heathside 4086
Garden City Runners 4238
Tri London 5032
Ealing Eagles 5275
Bishops Stortford 5955
Freedom Tri 6401
Team Trident 7073
Hitchin 8568
East London 9210
Serpentine 10310
Edmonton 10485
Broxbourne 11024
Herts Phoenix 12283
Latton 14768

 

On individual front here are the placements broken by age category (“1000” means that the runner did not take part in a particular race), four best results counted:

Senior Women Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total
Susie Dutoit Edmonton 1000 48 1000 41 25 1114
Gemma Wooden Edmonton 45 40 1000 1000 1000 2085
Shaoline Loke Edmonton 1000 28 1000 1000 1000 3028
Miranda Padley Edmonton 1000 46 1000 1000 1000 3046
Laura Tollerton Edmonton 48 1000 1000 1000 1000 3048
Nicola Lawley Edmonton 49 1000 1000 1000 1000 3049
Veteran Women 35+ Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total
Hannah Kelly Edmonton 1000 33 1000 29 1000 2062
Miranda Padley Edmonton 1000 1000 1000 44 1000 3044
Veteran Women 45+ Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total
Lorraine Pichelski Edmonton 1000 54 43 44 1000 1141
Catherine Turley Edmonton 1000 38 1000 29 1000 2067
Caroline Marlow Edmonton 48 1000 36 1000 1000 2084
Veteran Women 55+ Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total
Nina Kennedy Edmonton 1000 31 19 26 1000 1076
Ai Seng Paul Edmonton 1000 11 1000 1000 15 2026
Veteran Women 65+ Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total
Pauline Edmunds Edmonton 1000 3 1000 1000 1000 3003
Team Size 4 10 3 6 2
Senior Men Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total
Nazareno Feito Edmonton 95 103 1000 73 1000 1271
Tim Luck Edmonton 1000 1000 1000 65 63 2128
Chris Demetriou Edmonton 63 1000 1000 1000 1000 3063
Mont James Edmonton 79 1000 1000 1000 1000 3079
Simon Timmis Edmonton 1000 100 1000 1000 1000 3100
Veteran Men 40+ Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total
Ilia Loubenski Edmonton 25 25 21 17 1000 88
Simon Harrison Edmonton 59 53 1000 42 40 194
Michael Orr Edmonton 64 1000 49 40 46 199
Gary Robinson Edmonton 73 87 1000 64 1000 1224
John Tudor Edmonton 83 88 75 1000 1000 1246
James Gill Edmonton 1000 1000 1000 31 1000 3031
Martyn Wisken Edmonton 1000 1000 1000 51 1000 3051
John Bennett Edmonton 1000 65 1000 1000 1000 3065
Veteran Men 50+ Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total
Austen Slattery Edmonton 63 73 58 49 53 223
Kevin Esdaille Edmonton 1000 1000 1000 11 1000 3011
Monty Lyall Edmonton 1000 36 1000 1000 1000 3036
Mon James Edmonton 1000 1000 1000 1000 37 3037
Marc Bibaud Edmonton 1000 45 1000 1000 1000 3045
Vas Vassiliou Edmonton 51 1000 1000 1000 1000 3051
Tony Lambrou Edmonton 1000 81 1000 1000 1000 3081
Veteran Men 60+ Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total
Naresh Trivedi Edmonton 15 22 1000 15 15 67
Rick Oliver Edmonton 1000 35 1000 1000 1000 3035
Team Size 11 13 4 11 6

 

The accolade for the highest age category position goes to Naresh.

 

You can find all the official results at RunHerts website –¬†http://www.runherts.com/xc.htm